English
Pyccκий
Deutsch
.


Profilaktyka i higiena jamy ustnej

Stomatologia zachowawcza dzieci i dorosłych

Stomatologia estetyczna

Chirurgia stomatologiczna

Periodontologia

Ortodoncja - aparaty stałe i ruchome

Protetyka

Implantologia

Pantomografia

RentgenCennikZałożenia stomatologii estetycznej

Szeroki wachlarz dostępnych współcześnie metod pozwala zmienić kształt, kolor, barwę, położenie zębów - pozwala zmienić uśmiech. Białe, równe, piękne zęby to niewątpliwa oznaka zdrowia i urody. Kształtny, pełny uśmiech tworzy podstawę dla estetyki twarzy. Braki zębów, patologiczne starcie zębów, stają się przyczyną wyraźnego skrócenia dolnego odcinka twarzy. Pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe i bródkowo-wargowa, uwydatnia się bródka, zapadają się policzki, z czasem dolna szczęka stopniowo wysuwa się ku przodowi a okolica pod nosem zapada. W efekcie zbyt wcześnie tworzą się głębokie zmarszczki, rysy twarzy ulegają zaburzeniu, profil staje się nieprawidłowy, charakterystyczny dla wieku podeszłego.

Wiele z tych procesów postępuje powoli, aż po czasie doprowadza do wyraźnego pogorszenia wyglądu wtedy często szukamy pomocy stomatologa, ale część opisanych zmian jest nieodwracalna.

Dlatego niezmiernie ważne jest uzupełnianie brakujących zębów, odbudowywanie utraconych tkanek zębowych w jak najwierniejszym kształcie, tak aby nie ulegały ścieraniu. Przy dużej ilości wypełnień materiały kompozytowe nie spełniają już swojej roli. Przed zbyt szybkim skracaniem zębów chronią trwałe rekonstrukcje: korony, inlaye, onlaye z porcelany lub metalu, głównie złota.

Stomatologia estetyczna pomaga również wygrać z innymi "problemami uśmiechu" takimi jak nierówne zęby, zrotowane, wychylone, stłoczone, ciemne, o nieładnym kształcie, zbyt małe czy ze szparami.

Metody stosowane przy upiększaniu uśmiechu są znane na świecie od wielu lat, doniesienia kliniczne potwierdzają ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Musimy jednak pamiętać, że zęby są częścią naszego organizmu, jest to biologiczne podłoże, dla którego najważniejszym jest, aby było zdrowe.

Stąd możliwości leczenia estetycznego w każdym przypadku musi ocenić lekarz stomatolog po dokładnym badaniu. Plan postępowania jest przygotowywany indywidualnie dla każdego pacjenta po wnikliwej analizie. Ustalamy również życzenia pacjenta i oceniamy czy możemy im sprostać oraz w jakim zakresie.

Dobór rodzaju korony

W przypadku koron wykonywanych na zęby przednie (siekacze i kły) wybieramy najczęściej korony z porcelany Empress lub Finesse bez metalu. Można wykonać klasyczne korony porcelanowe na metalu(stali lub złocie).

W przypadku zębów martwych lub bardzo zniszczonych, zęby muszą być wzmacniane wkładem koronowo-korzeniowym. Ćwiek zacementowany wewnątrz korzenia może być biały, z tlenku cyrkonu z porcelaną lub z włókna szklanego z kompozytem, może być także metalowy (stalowy lub złoty). Na taki wkład dopiero zakładamy koronę porcelanową.

Na zęby boczne wykonujemy najczęściej korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze względu na większą wytrzymałość). Zamiast stali lub złota można obecnie zastosować materiał biały, przezierny, ale o wytrzymałości metalu - tlenek cyrkonu.

Jeżeli brakuje zębów wykonujemy mosty. Stosujemy mosty porcelanowe na metalu (stal lub złoto) oraz w odcinku przednim także pełnoceramiczne (bez metalu).
Zamiast mostu brak zęba można uzupełnić przy pomocy implantu. Po wszczepieniu do kości tytanowej śruby, nakręcamy na nią "filar" - rdzeń korony (może być pełnoceramiczny, z tlenku cyrkonu lub stali) a na nim wykonujemy koronę (pełnoceramiczną lub na metalu).

Wybielanie

Stomatologia zachowawcza to dziedzina, która zajmuje się nie tylko leczeniem zębów, ale także poprawą ich wyglądu. Jasne zęby są powszechnie akceptowanym symbolem zdrowia i urody. W naszym Centrum stosujemy wszystkie najbezpieczniejsze metody wybielania zębów przy użyciu nakładek (szyn) w które deponuje się preparat wybielający. Proces wybielania nie uszkadza tkanek twardych zęba, dając jednocześnie rozjaśnienie koloru zębów w znacznym stopniu. Pacjenci mogą wybierać z pośród kilku metod wybielania zębów.

Wybielanie w domu.

Preparat wybielający (Nite White, Opalescens, Illumine) przekazywany jest pacjentowi do użytku domowego. Kuracja trwa około 7 - 10 dni.

Wybielanie w gabinecie.

Jest to wybielanie zazwyczaj w trakcie jednej wizyty, na zęby zakłada się specjalny żel(zawierający nadtlenek karbamidu), następnie naświetla się zęby przez 10 minut lampą diodową BEYOND, taki cykl powtarza się w trakcie wizyty 3 krotnie, uzyskując zazwyczaj rozjaśnienie zębów o kilka odcieni. W razie konieczności, zabieg można dodatkowo powtórzyć po upływie kilku tygodni z zastosowaniem 1 - 10 minutowego cyklu. Wybielanie to jest zwykle, komfortowe, skuteczne i charakteryzuje się zminimalizowaniem siły i czasu występującej po zabiegu nadwrażliwości zębów, często dolegliwości te nie pojawiają się wcale.

Od czasu kiedy stosujemy w naszym centrum lampę BEYOND większość pacjentów wybiera tę właśnie metodę wybielania.

Więcej znajdziesz na stronie: www.wybielanie.pl

Wybielanie kombinowane.

Preparaty stosowane podczas tego zabiegu mają różne stężenie, a zabieg przebiega w dwóch fazach:
  • faza gabinetowa (jedno lub dwa spotkania po 30 min.)
  • faza domowa (4 - 5 dni)
Wypełnienia kompozytowe

W naszym centrum wykorzystujemy najnowocześniejsze materiały do wypełnień ubytków. W przypadku wypełnień bezpośrednich (w gabinecie, podczas jednej wizyty) są nimi materiały kompozytowe. Materiały te oddają niezwykle wiernie naturalny kolor i przezierność każdego z zębów. O ich nowoczesności świadczy także cecha zmniejszonego tzw. "skurczu polimeryzacyjnego", dzięki czemu nie mamy efektu nieszczelności brzeżnej, a w konsekwencji nie ma podstaw do wytworzenia się próchnicy wtórnej (na brzegach plomby). Wszystkie używane przez nas materiały są idealnie polerowalne i jest to jeszcze jedna cecha zwiększająca ich trwałość. Kompozyty hybrydowe mają też podwyższoną odporność mechaniczną, co zabezpiecza przed ścieraniem, wypłukiwaniem i odkruszaniem fragmentów wypełnień.

Stosujemy też najnowocześniejsze kompozyty do estetycznych, niewidocznych wypełnień i rekonstrukcji.

Ich główne zalety:
  • dają efekt naturalnego zęba
  • nie widać ich nawet w ultrafiolecie (np. na dyskotece)
Inlaye i onlaye

W przypadku dużych rekonstrukcji zębów wykonuje się inlaye i onlaye porcelanowe, które są bardziej trwałe i estetyczne niż kompozyty.

Inlay jest to wypełnienie wykonane poza jamą ustną na modelu zęba uzyskanym z wycisku, dzięki temu osiągamy wyjątkową trwałość, dokładność, estetykę, i wierne podobieństwo do własnego zęba

Onlay. Przy rozległym zniszczeniu korony, kiedy możemy zachować ząb żywym (nie ma konieczności leczenia kanałowego), potrzebna jest trwała odbudowa i oszczędność zachowanych jeszcze zdrowych fragmentów korony zęba.

Licówki porcelanowe

Cienki płatek porcelany poprawiający wygląd zęba, wykonuje go technik na podstawie wycisku. Ząb oszlifowuje się tylko na powierzchni wargowej na głębokość ok. 0,8 mm

Jest to bardzo precyzyjna praca przynosząca piękny i trwały efekt, wykonana w ten sposób licówka nie zmienia koloru, nie ciemnieje i nie przebarwia. Dzięki licówkom na wszystkie przednie zęby można uzyskać zęby imitujące do złudzenia zęby naturalne o idealnym kształcie i kolorze, nawet jeśli zęby własne były wcześniej przesunięte, wychylone czy cofnięte.

Korony pełnoceramiczne

Korony estetyczne to korony pełnoceramiczne, ich podstawowa zaleta to brak problemu z widocznym przy dziąśle rąbkiem metalu, zwykle osiągamy stan zdrowego dziąsła brzeżnego.

Niestety są one nie zawsze tak trwałe jak na podbudowie metalowej, zwłaszcza w zębach bocznych. Nowością w tej dziedzinie jest korona Procera All Ceram. Podbudowa tej korony jest wykonana z tlenku aluminium, ma biały kolor, na tak uzyskanej czapeczce napala się specjalny rodzaj porcelany, może być zrobiona na każdy ząb. Korony stanowią też elementy mostów uzupełniających na stałe braki zębów.

.
Wykonanie: AWUI CSStomatologia 2007 Na górę