English
Pyccκий
Deutsch
.


Profilaktyka i higiena jamy ustnej

Stomatologia zachowawcza dzieci i dorosłych

Stomatologia estetyczna

Chirurgia stomatologiczna

Periodontologia

Ortodoncja - aparaty stałe i ruchome

Protetyka

Implantologia

Pantomografia

Rentgen

Dentysta przyjazny dziecku



Cennik



PROTETYKA

Każdy z nas chciałby mieć uśmiech piękny, pełny przez całe życie. Utrata zęba jest zawsze ogromnym przeżyciem, stresem. Zadajemy sobie pytanie, co dalej? Nowoczesna protetyka rozwiązuje dziś niemal każdy problem.

Uzupełnienie protetyczne ruchome, tj. zdejmowane

A. Protezy osiadające akrylowe

1. Protezy całkowite (przy całkowitym bezzębiu)
2. Protezy częściowe (przy braku kilku, kilkunastu zębów)


Zawsze tego typu protezy składają się z płyty (tworzywo akrylowe), osadzonych w niej zębów (zęby akrylowe lub nowoczesne, wyglądające bardzo naturalnie i trwałe zęby porcelanowe) oraz elementów dodatkowych w postaci klamer (metalowe ze sprężystego drutu stalowego), pełniących zasadniczą rolę w utrzymaniu protezy na podłożu. Siły żucia w tego typu protezach przenoszone są przez błonę śluzową i okostną na kość i nie są w pełni fizjologiczne. Dlatego protezy osiadające wykonujemy wtedy, gdy istnieją rozległe (lub całkowite) braki w uzębieniu naturalnym oraz kiedy liczba i rozmieszczenie zębów pozostających w jamie ustnej zdecydowanie uniemożliwia wykonanie protez stałych tj. mostów lub protez ruchomych podpartych ozębnowo, fizjologicznie (na własnych zębach) tj. protez szkieletowych.

B. Protezy szkieletowe


Tego typu protezy to nowoczesne uzupełnienia protetyczne o metalowym szkielecie, zredukowanej płytce akrylowej, w której osadzone są zęby akrylowe lub porcelanowe, w których metalowe klamry i ciernie zakotwiczają protezę na podłożu.

Siły żucia w tego typu protezach przenoszone są przez ząb, ozębną na kość, czyli w sposób fizjologiczny, taki jaki ma miejsce w uzębieniu naturalnym. Zawsze, gdy mamy wybierać pomiędzy protezą szkieletową a akrylową, skłaniamy się ku protezie szkieletowej (przy istniejących wskazaniach). "Ujemną" stroną metalowych klamer jest czasami ich zbytnia widoczność w uśmiechu. Stąd najnowocześniejsza protetyka proponuje tzw. protezy zatrzaskowe, w których klamry zostały zastąpione zamkami działającymi na zasadzie suwaka znanego z naszej garderoby. Metoda ta zawsze wiąże się z założeniem korony porcelanowej z jedną częścią zamka na ząb filarowy od strony luki (tj. braku zębów). Zaczep (zatrzask) można także wykonać na korzeniu bardzo zniszczonego zęba, dlatego nie usuwa się pochopnie (wydawałoby się niepotrzebnych) korzeni zębów. Kosmetyka i funkcjonalność uzyskana przy tej metodzie jest bezsprzeczna.

Uzupełnienie protetyczne stałe

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze stali lub złota

Dzięki połączeniu porcelany która odznacza się wysoką estetyką i metalu odpowiadającego za trwałość i wytrzymałość, korony porcelanowe na podbudowie metalowej są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Jeżeli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwa standardowa odbudowa kompozytowa, rozwiązaniem może być wykonanie korony protetycznej. Korona protetyczna jest zacementowana na stałe tzn. że nie można jej wyjąć z ust i oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego kształt, wielkość lub kolor. Jako rdzeń koron porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, bezpieczne dla organizmu. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które dodatkowo działają przeciwbakteryjnie.


Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne wyróżniają się doskonałą estetyką, a dzięki podbudowie z tlenku cyrkony wytrzymałością mechaniczną.

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy wykonujemy w sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wcześniejsze wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, a następnie odbudowa zęba koroną. Wkład jest to ćwiek wykonany z metalu (złoto/stop stali) lub z włókna szklanego. Przed wykonaniem dowolnego rodzaju wkładu niezbędne jest prawidłowe leczenie endodontyczne korzenia, dopiero po szczelnym wypełnieniu kanału można przystąpić do wykonania wkładu, a następnie korony.



Wkład koronowo-korzeniowy

Mosty protetyczne odtwarzają utracone zęby poprzez przymocowanie korony do zębów sąsiednich, przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, przez co są łatwe do zaakceptowania i zapewniają duży komfort użytkowania. Stanowią one doskonałą alternartywę dla protez ruchomych, wszędzie tam gdzie ich wykonanie jest możliwe. Most składa się z dwóch koron protetycznych po obydwu stronach braku zębowego, które służą jako filary (podpórki). W przęśle mostu znajduje się zawieszona tuż nad dziąsłem korona lub korony połączone z koronami zębów filarowych. Mosty protetyczne są wykonane z takiego samego materiału jak korony protetyczne, po zacementowaniu przez lekarza protetyka pacjent nie ma możliwości samodzielnego ich wyjęcia.

.
Wykonanie: AWUI CSStomatologia 2007 Na górę