English
Pyccκий
Deutsch
.


Profilaktyka i higiena jamy ustnej

Stomatologia zachowawcza dzieci i dorosłych

Stomatologia estetyczna

Chirurgia stomatologiczna

Periodontologia

Ortodoncja - aparaty stałe i ruchome

Protetyka

Implantologia

Pantomografia

Rentgen

Dentysta przyjazny dziecku



Cennik



HIGIENA JAMY USTNEJ

Właściwe szczotkowanie zębów i oczyszczanie języka to najskuteczniejsze metody utrzymania higieny jamy ustnej. Dzięki temu ograniczamy ryzyko powstania próchnicy zębów i chorób przyzębia - głównej przyczyny utraty zębów. Podstawowy zestaw do usuwania płytki bakteryjnej, miękkich nalotów i resztek pokarmowych to szczoteczka i pasta do zębów zawierająca fluor. Jednak na nic się zda najlepsza szczoteczka i znakomita pasta, jeśli będą one rzadko lub niewłaściwie stosowane. Dlatego też jedynie lekarz stomatolog może ustalić zalecenia odnośnie konkretnej szczoteczki czy metody szczotkowania - zależy to od wieku, stanu uzębienia i przyzębia. To lekarz stomatolog wskaże najbardziej odpowiednią szczotkę, określi stopień jej twardości. Poleci on Państwu również odpowiednią pastę do zębów, bo oprócz typowej, profilaktycznej, tj. zawierającej fluor, może być Państwu potrzebna pasta o specjalnym przeznaczeniu, np. taka, która upora się z krwawiącymi dziąsłami, czy nadwrażliwością zębów na bodźce termiczne. Codzienne, dokładne, kilkakrotne (co najmniej trzykrotne) szczotkowanie zębów można wspomóc płukaniem jamy ustnej płynami zawierającymi fluor, czy o specjalnym składzie, dzięki czemu kamień nazębny osadza się wolniej, czy też zęby stają się mniej nadwrażliwe. Płukać jamę ustną można w sposób ogólnie znany lub wykorzystując urządzenie zwane irygatorem.


Woda, chociaż może to być np. wyciąg z ziół, wydostając się z tego urządzenia pod ciśnieniem przez odpowiednią końcówkę powoduje oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, powierzchni zębów i masaż dziąseł. Jest to zabieg nieprawdopodobnie poprawiający samopoczucie i każdy, kto raz spróbował nie potrafi już bez tego się obejść. Nawykiem bezwzględnie godnym polecenia jest nitkowanie zębów


które można stosować, w ciągu dnia zamiast szczotkowania, ale wieczorem koniecznie po umyciu zębów, by sprawdzić skuteczność szczotkowania. Niektóre nici nasączone są miętą i fluorem, dzięki temu łączymy świeżość i profilaktykę w jedno. Kto chce wiedzieć na ile dokładnie wyszczotkował zęby może posłużyć się tabletkami do wybarwiania płytki nazębnej - najpierw ssie się tabletkę a po chwili szuka się w jamie ustnej miejsc wybarwionych na kolor czerwono-fioletowy - to miejsca do ponownego szczotkowania. Tabletki, nitki oraz cały asortyment do higieny oferujemy Państwu wraz z instrukcją stosowania. Coraz większą wagę przywiązujemy nie tylko do wyglądu naszych zębów, ale również do świeżego oddechu. Regularne mycie zębów oraz języka, używanie irygatora oraz nici dentystycznych, regularne wizyty u stomatologa znacząco zmniejszają ryzyko posiadania tej niemiłej przypadłości. Najczęściej, bo aż w ok. 87% przypadków przyczyna przykrego zapachu z ust tkwi w jamie ustnej. Czasami krótkie profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie rozwiązuje problem. Lekarz stomatolog poinformuje Państwa o jeszcze innych sposobach odświeżania oddechu... i uśmiechu.
PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

To coś w rodzaju szczepionki, która ma zadanie wzmocnić nasze zęby i uchronić przed próchnicą.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to zabieg fluoryzacji kontaktowej, który najskuteczniej zapobiega próchnicy powierzchni gładkich, stycznych i przydziąsłowych-najtrudniejszych do czyszczenia. Lakiery do profilaktyki to preparaty zawierające fluor, w postaci płynu lub fluidu, które na powierzchni zęba w dostępie śliny uwalniają fluor przez pewien czas po zabiegu. Lakierowanie stosuje się, co najmniej 2 razy w roku. Jednak przy dużej skłonności do próchnicy, wysokim ryzyku próchnicy u dzieci i młodzieży zabieg należy przeprowadzać częściej, np. co 3 miesiące. Zawsze przy noszeniu aparatów ortodontycznych, użytkowaniu protez ruchomych, przy obnażonych szyjkach zębów, złych nawykach higieniczno-dietetycznych oraz w miejscach gdzie lekarz stomatolog stwierdza tzw. plamy próchnicowe stosujemy profilaktykę fluorową w postaci lakierowania. Należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz stomatolog.

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to przełom w profilaktyce próchnicy. Dzięki temu zabiegowi pokolenie naszych dzieci ma szansę mieć wszystkie zęby do późnej starości. Dlaczego? Bo pierwszymi zębami, w których stosuje się lakowanie są "szóstki", a są to zęby bardzo podatne na próchnicę, leczone w 99% w starszych populacjach i zęby, które tracimy w pierwszej kolejności. A zabieg lakowania redukuje próchnicę bruzd do 90%. Skuteczność działania można utrzymać uzupełnieniem laku (dolakowaniem) w razie jego utraty. Co jest tak cudownego, wspaniałego w zabiegu lakowania? Nic szczególnego. Po prostu anatomiczne bruzdy, zagłębienia i szczeliny zostają wypełnione, "zalane" półpłynnym, fluorowym wypełnieniem, tzw. lakiem szczelinowym. Lak szczelnie wypełnia nierówności powierzchni zęba, dzięki temu nie zalega tam osad i w sposób mechaniczny ząb chroniony jest przed próchnicą. Niekiedy, przy początkowej próchnicy, tj. zdemineralizowaniu szkliwa stosuje się lakowanie poszerzone, polegające na delikatnym otworzeniu bruzd i ich oczyszczeniu wiertłem, a u nas w gabinecie wykonujemy to metodą abrazji powietrznej, co czyni zabieg bardzo sympatycznym, a najważniejsze, że ścieramy wtedy tylko uszkodzoną warstwę szkliwa. Lakowanie jest zupełnie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. By ułatwić i skrócić czas zabiegu stosujemy laki światłoutwardzalne (co ważne jest szczególnie przy pracy z najmłodszymi pacjentami). Lakowanie dotyczy głównie zębów przedtrzonowych i trzonowych (ze względu na ich budowę anatomiczną). Wskazania do zabiegu ustalane są indywidualnie, decyduje o tym lekarz stomatolog. Wskazana jest kontrola szczelności laku, co 6 miesięcy.

.
Wykonanie: AWUI CSStomatologia 2007 Na górę